Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Elsők, előre! Roham a Ludwignál

Az Összefogás a Kortárs Művészetért nevű kezdeményezés résztvevői csütörtök délelőtt bevonultak a Ludwig Múzeumba, hogy kiálljanak az átlátható kulturális döntések és közélet mellett. Hangsúlyozták, hogy nem Bencsik Barnabás (interjú) személye mellett tüntettek, de az igazgatói pályáztatás szerintük szakmaiatlan volt: a szakmai bizottság előtti meghallgatáson készült jegyzőkönyv titkosításának feloldását követelik. Nem mindenhova sikerült kitenni a molinót, jött pár rendőr is. Takács Mária videóriportja.

0 Tovább

Tonnás buddhista remek 200 millióért

Az Exeterben talált Sandakada pahana, vagyis holdkő (Fotó: Bonhams)

Ritka faragott követ találtak az angliai Exeterben. A buddhista építészet remeke, a majdnem egy tonnás gránit küszöbkő (Sandakada pahana) Sri Lankából származik, az Anuradhapura korból, i.sz. 1000 körül egy templom küszöbköveként szolgált. A kő, amely évtizedekig egy családi ház kertjében mohásodott szerdán a Bonhams aukciós ház londoni árverésén 553 250 fontért (mintegy 200 millió forint) kelt el. A becsült érték több mint tízszereséért.

0 Tovább

Mark Rothko Művészeti Központ nyílt Lettországban

Rothko kiállítás a Whitechapel galériában 1961-ben (Fotó: Sandra Lousada)

Április 24-én Mark Rothko Művészeti Központ nyílt a művész szülőhelyén, a lettországi Daugavpilsben. Rothko családja egy kisebb gyűjteményt ajándékozott az intézménynek, ahol ezentúl helyi művészek munkáit is kiállítják majd.

0 Tovább

Tájban az erő

A zöld értékekkel többnyire a Greenpeace aktivistái, a bálnák megmentése vagy pandás kép Ben Stillerrel szembesít minket - szigorúan csak a felszínen maradva. A manapság népszerű fenntartható építészet vagy környezettudatos design megoldásai előtt a művészek viszont már a hatvanas évek végén megkezdték a maguk ténykedését a Földdel: a természet ihlető erején és annak ábrázolásán túllépve létrejött egy homályos keretekkel bíró gyűjtőfogalom, a természetművészet.

0 Tovább

Hopi indiánok akadályoznának meg egy párizsi aukciót

A Patun-Kachina maszk (AFP PHOTO / Miguel Medina)

Egy párizsi aukciós ház több tucat hopi indián maszkot kíván árverezni április 12-én, a hopi törzs szerint jogtalanul. Szerintük a szertartási tárgyakat kizárólag a hopi törzs tagjai birtokolhatják. A várt bevétel akár az 1 millió dollárt is elérheti. A több mint százéves tárgyakat az Észak Arizonai Múzeum igazgatója a Facebookon követeli vissza az Acoma, Zuni és Jemez pueblók indiánjainak.

0 Tovább

Átlendül-e Helmut?

Fotó: Pályi Zsófia [origo]

Helmut Newtonnak, amikor Berlinben megvette élete első fényképezőgépét, egy rollfilmes Zeiss Box Tengort, majd elkezdett fényképezni, az első tekercs filmből csak egyetlen kép sikerült. A későbbiekben már egyre több. Bár ezt sokan vitatják. Életművéért nevezték és nevezik őt a divat-és aktfotózás megújítójának, az egyik legnagyobb 20. századi fotóművésznek, az utolsó playboynak, továbbá hímsovinisztának, szexistának, feministának és fetisisztának. A Szépművészeti Múzeumban csütörtöktől közel 250 képe látható, de az sajnos nem derül ki a kiállításból, hogy van-e valami a hájp mögött.

0 Tovább

Művészet egyszerűen

Outmane Amahou francia grafikus és designer minimalista posztersorozatban ábrázolta a történelem legfontosabb művészeti irányzatait. Néhány darab a dadaizmustól a pop artig lent látható, a teljes kollekció a cikk végén.

dadaism

0 Tovább

Gulyás Gábor mégis maradna

Gulyás Gábor a Mi a magyar? kiállításon (fotó: Mudra László)

Gulyás Gábor, a Műcsarnok tavaly november végén 2012. december 31-i határidővel lemondott igazgatója mégsem mond le, derült ki a február 24-én a Kossuth Rádiónak adott interjújából: "január elsejével nem állt elő az a helyzet, amelyet kilátásba helyeztek. Azt a munkát, amire engem fölkért a kulturális államtitkár, és amit nagyon sokan támogatnak, azt szeretném végezni" - mondta.

0 Tovább

Kézikönyv bambulás ellen

Ha szembe találjuk magunkat valamivel, ami művészetnek hívja magát, de nem értelmezhető egyértelműen, hajlamosak vagyunk bután nézni. A művészettörténész és kurátor Oltai Kata által szerkesztett Kontextus - Adalékok. Hogyan közelítsünk kortárs vizuális művészethez című könyv ebben igyekszik segíteni.

0 Tovább

Jönnek a szürrealisztikus káposzták

Roskó Gábor: Let's see the News in the World, 1989

Bár idén láthatjuk az objektívjét a pokolra irányító dél-afrikai fotóst, illetve a francia férfit, aki megszépítette Párizst, a múzeumok idei tervei alapján úgy tűnik, hogy elsősorban a magyar festészet és művészet éve lesz a 2013-as. Jön Egon Schiele, Caravaggio, Canaletto, Pieter Hugo, Alexandre Bigot, Bálint Endre, Szentjóby Tamás, Szántó Piroska és a hiénák. Dübörög a nézelődés.

0 Tovább

KUNSZT

blogavatar

Nem nagy kunszt.

Utolsó kommentek