Az idén is megrendezi a Múzeumok Majálisát a Magyar Nemzeti Múzeum: szombaton és vasárnap csaknem 100 közgyűjtemény mutatkozik be a Múzeumkertben, ahol koncerteket, tárlatvezetéseket, interaktív játékokat tartanak.
Bájosan széteső testrészek
Saul Bass előtt tiszteleg a mai napon a Google. Nélküle ma nem lenne ugyanaz sem a grafikus szakma, sem a mozi főcímeinek és posztereinek világa. Ma lenne 93 éves.
Újabb dizájndíjat nyert a Kassák Múzeum
Lepsényi Imre: Variációk a Kassák Múzeum logójára, képeslapsorozat, 2012
A Kassák Múzeum arculata elnyerte a Good Design-díjat, amelyet a chicagoi Athenaeum - Museum of Architecture and Design és a European Centre for Architecture, Art, Design and Urban Studies ítél oda minden évben. Ezzel az intézmény már a második jelentős nemzetközi dizájndíjat tudhatja magáénak. A múzeum 2012 őszén a Red Dot dizájn díjat is megkapta.
Szex lappang a múzeumban
Képünk illusztráció
Különleges, de nem ritka jelenségnek adtak nevet a kétezres évek elején olasz pszichológusok. A Rubens-szindróma a múzeumok, illetve a műalkotások által kiváltott szexuális vágyat jelöli. Akárcsak a majd húsz évvel korábban megfigyelt Stendhal-szindróma, ez a tünetegyüttes is inkább a turisták körében figyelhető meg.
Én inkább azt mondanám, hogy nem mondok semmit
Tót Endre és a zérók a Vígadó előtt (Fotó: Bach Máté)
Mi ellen tüntetnek? - kérdezte tőlem egy ötvenes hölgy az Oktogonnál. Semmi ellen, mondtam, de a válaszom nem volt elég, mert átfogalmazta a kérdést: Akkor miért tüntetnek? Semmiért - válaszoltam. De jó! - mondta, és elmosolyodott. Tót Endre (1937) Kossuth-díjas képzőművész első budapesti Zer0-Demonstrációján vonultunk, résztvevő megfigyelőként.
Andy Warhol harminc évre elfeledett portréit állítják ki New Yorkban
Steve Wood: Andy Warhol, 1981 (részlet)
Először állítják ki azokat a fotóportrékat Andy Warhol amerikai pop art legendáról, amelyek több mint harminc évig porosodtak készítőjük irattárában: a New York-i tárlat május 2-án nyílik.
Mr. Brainwash szerzői jogi pert vesztett
Balra Dennis Morris fotója, jobbra Mr. Brainwash alkotása (Fotó: Dennis Morris, unurth)
A Los Angeles-i street art művész Thierry Guetta, ismertebb nevén Mr. Brainwash szerzői jogi pert vesztett Dennis Morris brit fotóssal szemben, mivel műveiben jogtalanul használta fel a Sex Pistols egykori basszusgitárosáról, Sid Viciousról 1977-ben készült fotóját.
A death metal mutatta be Velasquezt
Kis Róka Csaba a Legősibb íratlan törvények fallikus diadala című festménye előtt (Fotó: Oláh Gergely Máté)
Kis Róka Csaba (1981) festőművész tavaly óta Hollandiában él. Nemrég ott és Svájcban is nyílt kiállítása. A véres, groteszk képeiről ismert művésszel többek között Belliniről, az Új Lipcsei Iskoláról, a régi disznóvágásokról és egy Kádár Jánossal közös ebédről beszéltünk e-mailben.
Részvét nélküli szépség
The Eyes, The Ears (2005)
Tojások, egy páva farktollai, kihúzott, véres fog, gyerek állán egy csepp tej, gyöngybagoly arca, szempilla, kicsi hal horgon, furcsa formájú felhő, elütött őz, napfogyatkozás, virágok, macskafej, dinnyehéj. Közös bennük, hogy Rinko Kawauchi fotóinak tárgyai, témái. Közös bennük még a szépség, egy egészen gátlástalan, minden korszellemre, divatra, trendre fittyet hányó, titokzatos, megfoghatatlan és nehezen leírható, inkább csak körülírható szépség.
Tonnás buddhista remek 200 millióért
Az Exeterben talált Sandakada pahana, vagyis holdkő (Fotó: Bonhams)
Ritka faragott követ találtak az angliai Exeterben. A buddhista építészet remeke, a majdnem egy tonnás gránit küszöbkő (Sandakada pahana) Sri Lankából származik, az Anuradhapura korból, i.sz. 1000 körül egy templom küszöbköveként szolgált. A kő, amely évtizedekig egy családi ház kertjében mohásodott szerdán a Bonhams aukciós ház londoni árverésén 553 250 fontért (mintegy 200 millió forint) kelt el. A becsült érték több mint tízszereséért.
Utolsó kommentek