Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Ilyenek voltak Lautrec prostijai

Páholy aranyozott maszkkal - A Théâtre Libre színlapja, 1893

Toulouse-Lautrecből szokatlanul jól teljesít Magyarország. A litográfiai életmű nagy része ugyanis a Szépművészeti Múzeumban található: 363 litográfiából, plakátból több mint 240. A meglepően gyors és jó szemű beszerzések nagyjából az 1910-es évekből származnak. Aki eddig még nem látta a kiállítást, augusztus 24-ig még megnézheti. Utána, ha hihetünk az eddigi sémának, újabb 50 évre eltűnnek a művek a raktárak mélyén. Érdemes ötösbe rakni a sebváltót, és tövig nyomni a gázt, ahogy Henri tette.

1 Tovább

Amikor még szép volt a reklám

Berény Róbert: Palma kaucsuk sarok, 1928 (a plakátra kattintva galéria nyílik)

A két világháború közti időszak legjobb magyar reklámplakátjai láthatók július végéig az Iparművészeti Múzeumban. A polgári élet örömeitől a Tungsram-izzóig a legszebb grafikai megoldások, néhol az ábrázolt tárgyakkal kiegészülve. Az év egyik legjobb kiállítása lehet.

0 Tovább

Veszíthetek-e, ha nyilvánosságra hozom a naplómat?

Neogrády-Kiss Barnabás: A Naplóm című sorozatból

Mire késztet egy fiatal művészt, ha rájön, hogy a világ legtávolabbi pontjainak legkülönfélébb fotósai egymáshoz megszólalásig hasonlító képeket készítenek? Az Átlátás programja fiatal fotósokat helyez piaci környezetbe: pályakezdő kurátorokkal ereszti őket össze, hogy közösen helyezzék más megvilágításba a jelenünket, illetve adjanak választ a kérdéseinkre, de közben a világ is felfigyeljen rájuk. A kurátorok és fotóművészek féléves műhelymunkáját 11 alkotó 7 kiállítása zárja Budapest különböző galériáiban. Bemutatjuk őket. Bartha Máté kisfilmje.

További részletek az Átlátás-projektről és a kiállításokról erre. A megújult Origo videót itt követheted, a Kunsztot a jobb felső sarokban.

0 Tovább

Ezért a festményért fizethet 4,5 milliárdot a kormány

Gustave Courbet: A fekvő akt

Ha hihetünk a találgatásoknak, az állam megvásárolja Gustave Courbet 4,5 milliárd forint értékű erotikus képét a Szépművészeti Múzeum számára. Bár a hírt még nem erősítették meg, érdemes megismerkedni a festménnyel, amelyet 2007-ben azért kapott fel a világsajtó, mert több mint 60 év lappangás után került elő egy szlovákiai orvos lakásában.

0 Tovább

Debrecenben emésztették meg Kínát

Vang Csing-Szung világszerte könnyen értelmezhető képe Debrecenben (Fotó: MODEM)

Az új spektákulum - Kortárs kínai képzőművészet - ez a címe a debreceni MODEM aktuálisan futó kiállításának. Amikor megtudtam, hogy a kiállítás kurátorai kizárólag kínaiak, felmerült bennem a kérdés, hogy mennyire lesz reprezentatív vagy esetleg propagandaszagú a tárlat, lesz-e benne kritikai hang. Megosztó lesz-e, mint annak idején a szépművészetis kiállítás vagy egyértelmű üzeneteket küld? És leginkább: az ún. keleti nyitás áramlatai hozták-e el Debrecenbe a tárlatot?

De nem kell megijedni a címtől sem, a tárlat remek, és felmutat jópár világszerte ismert nevet Kína kortárs képzőművészetének nagyágyúi közül. Úgyhogy a válasz a másik felmerülő kérdésre, azaz hogy érdemes-e ezért Debrecenbe utazni: érdemes.

0 Tovább

Meghalt Helényi Tibor

Helényi Tibor (fotó: Tuba Zoltán, Origo)

Helényi Tibor a 70-es évek utáni magyar plakátgrafika kiemelkedő és egyedülálló alakja, ő festette többek között a Csilllagok háborúja-trilógia magyar plakátjait, amelyeknek a kétezres évek internetes robbanásával óriás nemzetközi rajongótábora alakult ki. Több mint egy évtizedig felelt az IPM címlapjaiért, illetve vizuális megjelenéséért. Ő készítette a Nyolcadik utas: a Halál, a Hegylakó és a Harmadik típusú találkozások plakátjait is. Utolsó interjúja nyáron jelent meg az Origón.

0 Tovább

Az ukrán múzeum lépcsőin gyújtanak tüzet

Két hónapja tart az egyre véresebb, brutálisabb és egyelőre úgy tűnik, kilátástalan tüntetés- és összecsapássorozat Ukrajna fővárosában, Kijevben. A helyzet eszkalálódása ezen a héten már elérte Ukrajna Nemzeti Művészeti Múzeumát, amely a Grusevszkaja utcán a tüntetések epicentrumától karnyújtásnyira található. A múzeum január 21-én a közösségi oldalán bejelentette, hogy minden kiállítása ideiglenesen zárva és minden esemény elhalasztva.

0 Tovább

Új típusú festői érzékenységet jutalmaztak az Esterházy Művészeti Díjjal

A 2009 tavaszán alapított és kétévente meghirdetett Esterházy Művészeti Díjat «sponsored by UNIQA» november 28-án adták át a Szépművészeti Múzeumban. Kaliczka Patrícia, Kovács Olívia és Csató József kapták meg az egyenként 5000 euróval járó díjat.

0 Tovább

Így néz ki Salvador Dalí óriásvászna élőben

Fotók: Mohai Balázs (MTI)

November 21-ig nézhető meg a Művészetek Palotájában Salvador Dalí legnagyobb vászna, amit 1944-ben festett a New York-i Metropolitan Opera Mad Tristan című balettjéhez. Az óriásvászon az előadás után évtizedekig egy magángyűjteményben volt, tavaly lett újra nyilvánosan látható, amikor a Finzi Pasca Társulat La Verità című újcirkuszi produkciójának központi elemeként kezdett el turnézni világszerte. Ennek keretében érkezett Magyarországra is.

0 Tovább

Nem a képet látjuk, hanem a testet

Caravaggio: Keresztelő Szent János (fotó: Tuba Zoltán, Origo) - a képre kattintva galéria nyílik

Akik szerint ott romlott el minden a művészetben, amikor a dolgok már nem úgy néztek ki, mint az életben, azoknak kötelező a Szépművészeti Múzeum Caravaggiótól Canalettóig című kiállítása. De azért ne dőljünk be a felszínnek, hiszen kevés stílusra jellemzőbbek a különcségek, az illúzió és a látszatkeltés, mint épp a barokkra. A kiállításból megtudhatjuk, milyen is volt a vizuális trükk évszázadokkal a számítógép előtt, ahogyan azt is, miért szakosodik egy 18. századi festő farmert viselő emberek ábrázolására, és hogyan lehet erotikus a vallásos művészet.

0 Tovább
«
12345

KUNSZT

blogavatar

Nem nagy kunszt.

Utolsó kommentek