Gulyás Gábor a Mi a magyar?-on 2012 augusztusában (Fotó: Mudra László)

Gulyás Gábor a Műcsarnok igazgatója az alábbi közleményt juttatta el lapunkhoz:


"2011-ben lehetőséget kaptam a Műcsarnok vezetésére. Kinevezésem után a szakmai programomat egy nyilvános konferencián ismertettem, azóta ennek megfelelően dolgoztam. A jelentősen romló pénzügyi feltételek ellenére sikerült elindítani a magyar nyelvű Flash Art folyóiratot, létrehozni egy új kiállítási teret, a Mélycsarnokot, ahol eddig több mint húszezren fordultak meg – ám mindez természetesen nem csupán nekem köszönhető. A társadalmi emlékezet vagy épp a nemzeti önazonosság művészeti reflexiót közreadó tárlat ugyanúgy szakmai összefogáson alapult, mint ahogy a kolozsvári kortárs képzőművészet első, teljességre törekvő bemutatása vagy Bukta Imre most látható, nagy kiállítása. A sikerek ugyanannyira a munkatársaim érdemei is, mint amennyire az enyémek. Az viszont, hogy a programom további része miképpen valósul meg, elsősorban az én felelősségem.
Mivel a Műcsarnok működési rendjének megváltozása nem teszi lehetővé, hogy a munkámat szuverén módon folytassam tovább, erkölcsi kötelességem a megbízatásomról lemondani. Ezért a mai napon kezdeményeztem az MNV Zrt. elnök-vezérigazgatójánál, hogy munkaviszonyomat 2012. december 31. napjával közös megegyezéssel szüntessük meg. Döntésemről írásban tájékoztattam a kultúráért felelős államtitkárt.

Budapest, 2012. november 26."

Gulyás Gábor 1968. január 19-én született Hevesen. 1994-ben szerzett magyar-filozófia szakos diplomát Debrecenben, majd ugyanott elvégezte a Modern Filozófiai Doktoriskolát. 1992 és 2006 között különböző irodalmi-kritikai folyóiratok munkatársa vagy szerzője (Határ, Vulgo, Magyar Napló, Kortárs, Műhely, Gond, Nappali Ház,  Literatura, Új Forrás), tanított a Debreceni Egyetem Filozófia Intézetében, 1999 és 2006 között pedig a Magyar Tudományos Akadémia egyik műhelyében a vulgarizálódás retorikai és művészeti aspektusát kutatta. Ő volt a fordítója Sören Kierkegaard dán filozófus három szövegének. 2004-ben és 2005-ben mint a Debrecen 2010 Iroda vezetője koordinálta az Európa Kulturális Fővárosa pályázat debreceni projektjét. Majd 2006-ban öt évre kinevezték az újonnan létrejött debreceni Modem Modern és Kortárs Művészeti Központ vezetőjének, a Modem tizenegy tárlatának létrehozásában kurátorként is közreműködött. Gulyás Gábor 2009 februárjától a nagyváradi Partium Keresztény Egyetemen tanít művészettörténetet. 2010 szeptemberétől ugyanitt részt vesz a mesterképzésként elindult kurátori szak oktatásában is. 2011 február 1-től vezette a Műcsarnokot. Igazgatása alatt többek között az A.E. Bizottság történetét feldolgozó Sírba visztek, az Európai utasok - Kolozsvári képzőművészet az ezredforduló után, a Mi a magyar? és Bukta Imre: Másik Magyarország című tárlatok voltak láthatók az intézményben.