Liu Yiqian kínai műgyűjtő, Kína 152 milliárdosának egyike enyhén kiborította a művelt világot, mert teát ivott egy porcelánceláncsészéből. A csészét a Sotheby's aukcióján vette 36,3 millió dollárért. Liu mindössze rendeltetésszerűen használta a csészét, ahogy elmondása szerint valaha pl. Quianlong császár is tette. Mi ebben a különös?
A porcelánok szent gráljából teázott egy műgyűjtő
Dylan és Monet hasított az aukciós piacon
Claude Monet: Nympheas, 1906
Ügyesen keverte virtuális kártyáit a Sotheby's. Hétfői, londoni impresszionista és modern művészeti árverésük 208 millió dollár hasznot hozott. Az aukción belül is kimagaslott Monet Nympheas c. festménye a Vízililiomok sorozatból. Kedden Bob Dylan talán legfontosabb, rocktörténeti jelentőségű kézirata kelt el rekordáron.
1500 kötet a világ felfedezéséről 2 milliárdért
Egyedülálló és valószínűleg jó pár évtizedig vagy akár soha nem megismétlődő esemény, aukcósorozat veszi kezdetét március 27-én a Sotheby'snál. A ház aukcióra bocsátja Franklin Brooke-Hitching teljes könyvgyűjteményét. A gyűjtemény egyedülálló volta nem nagyságában, mindössze 1500 mű, hanem témájában és a könyvek ritkaságában áll. Értéke több, mint 2 milliárd forint.
Ismét eltűnt a hányatott sorsú Leonardo kép
Robert Simon és a Salvator Mundi
Leonardo Salvator Mundi c. gazdag előtörténetű, csak nem olyan rég azonosított és kiállított festménye ismét eltűnt a színről. A helyzet nem olyan rossz, mint amilyennek hangzik, nem lopták el, nem semmisítették meg, csak megvették. Egy ismeretlen vevő, kb. ismeretlen összegért, ismeretlen helyen tárolja a továbbiakban, azt csinál vele, amit akar. Ki tudja, mikor, hány év múlva lesz ismét látható, ha felbukkan egyáltalán újra. A helyzet mégis rossz.
Bacon, Richter, Koons és Twombly sokat ért a héten
Jeff Koons: Cracked Egg (Magenta), 1994-2006
Minden különösebb szenzáció nélkül, de ismét és újra masszívan kimagasló árakon keltek el a héten 20. századi és kortárs művek a két nagynál, a Christie'snél és a Sotheby'snál. Nem egyszeri és megismételhetetlen aktus volt a műtárgypiac 2013-as nagy ugrása, most már biztosan tudható, hanem csak a kezdete valami nagyobbnak. Bacon, Richter, Koons és Twombly megérte az árát, az egyszer biztos.
Van, aki röhög a lufikutyán. Más milliárdokat ad érte
Warhol már 26 éve halott, de egyre sikeresebb. 2013 top 10 háború utáni és kortárs művészeti eladási listáján három műve is szerepel, és ezzel minden kétséget kizáróan övé az év virtuális pénzügyi pálmája. De nemcsak Warhol teljesített jól idén, a számok alapján a 20. századi művészet soha nem látott erővel gyalulta le az aukciós piacot.
Egyre többet fizetnek ugyanazokért a művészekért
Jean-Michel Basquiat
Soha nem volt még akkora pénzmozgás a művészeti piacon, mint a múlt héten. Szinte földindulásszerű, mennyi aukciós rekord és mekkora bevételek születettek összességében a nagy házaknál. Az eredmények nem csupán a kiemelt alkotók csúcsműveinek rekordárából, hanem a kiemelkedő átlagárakból adódnak össze.
A művészeti piacot is érintő válságot elfelejthetjük, a piaci művészeti kánon azonban stabilnak tűnik, nem születtek meglepetések abban a tekintetben, hogy mely alkotók képeiért adtak hatalmas összegeket.
Aukciós rekordok dőlhetnek a napokban
Június 18-tól gőzerővel árverez a Christie's és a Sotheby's. Érdemes követni, mert számos remekmű, ritkaság dönthet rekordot az elkövetkező napokban.
Utolsó kommentek